2016. szeptember 29., csütörtök

Harmadik óra

Ma ismét csak újabb programokkal ismerkedtünk meg. Kezdetben a Drive-val, majd azon keresztül megtettük az első lépéseket a kiselőadások felé. Miután mindenki megtalálta a maga párját, utána belekezdtünk a többi programok megismerésébe, és ismét csak csoportokba dolgoztunk, de immár 4 fős csoportokban.


képforrás: https://www.cloudfastpath.com/supported-systems/


https://drive.google.com

Tanárblog


képforrás: http://szasza.elte.hu/index.php/Realika_Matematika-tan%C3%A1ri_verzi%C3%B3k


Először, a tanárblogot tekintettük meg, mely nagyon jó forrás kereső program, ahol sok segítséget kaphatunk egy-egy tantárgyhoz, valamint az interaktív táblához is ad segítséget. De ha nem lenne még elég, akkor cikkeket is olvashatunk. Ötleteket, tippeket kaphatunk az óra menetéhez, sőt, ami még kifejezetten tetszett, hogy külön az angol nyelvhez is van segédlet, meg a nyelv oktatáshoz. Tulajdonképpen ez a honlap segít, hogy interaktívvá és színessé tegyük az órákat, ikt használatával. Mindenképp rá fogok nézni a jövőben is.

http://tanarblog.hu/

Realika


képforrás: http://szasza.elte.hu/index.php/Realika_Matematika-tan%C3%A1ri_verzi%C3%B3k


A következő a realika, amely reál tantárgy specifikus, így nem sokat tudom majd használni a jövőben, viszont, aki ezeket a tárgyakat oktatja, azoknak nagyszerű, hiszen remek ötletek vannak a különböző reál tárgyakhoz. Tanulási segédletek és tananyag kiegészítések is megtalálhatóak, melyek mind diákok, mind tanárok részére ajánlott, viszont a korosztály sajnos behatárolt, tehát 6-20/18 éves korig ajánlott.

http://realika.educatio.hu/

Moviemaker



képforrás: http://www.muhammadniaz.net/2014/11/12/learn-windows-movie-maker/


Moviemaker, talán a legjobb videó szerkesztő program, amivel valaha találkoztam. Nagyon egyszerű kezelni, s aki meg nem ért hozzá bátran utána járhat, hogy kezdjen el egy videót csinálni eme kis programban, hiszen honlapok százai írják le, pontról pontra a használatának menetét. A videók alá könnyen lehet zenét rakni, valamint különböző effektusokkal még jobban fel lehet dobni. Továbbá, az sem hátránya, hogy bárhol meg lehet osztani. A diákok és tanárok is használhatják, s mivel nem tantárgy függő, így tényleg bárkinek szolgálatára állhat.

http://windows.microsoft.com/hu-hu/windows/movie-maker

Tagxedo


képforrás: http://jwmft.ednet.ns.ca/old/kids'%20links/links%20page.htm



Tagxedo a legutolsó, amely egy szófelhő készítő. Igazából, ha lehet ilyet mondani, akkor ez tetszett a legjobban, mert nem elég hogy színes, de még jó pofa képekbe lehet szerkeszteni a szövegeket. Bármely tantárgyhoz lehet alkalmazni, ám annak módjára, hogy hogyan hasznosítsuk még rá kell jönni. Szintén használhatja diák és tanár is, bár inkább a diákok kedvelnék ezt a megoldást, meg azok, a tanárok, akik szívesen alkalmaznak ilyen programokat, és nem félnek használni. Mivel nagyon sok ember vizuális típus így az utóbbi kettő, könnyítheti a tanulmányok megtanulását.

http://www.tagxedo.com/

2016. szeptember 27., kedd

Második óra

Quizlet 



képforrás: http://www.vvsschools.org/Page/2470

Csütörtökön több klassznak kinéző programmal ismerkedtünk meg. Kezdetben a Tanár nővel együtt megnéztük a Quizlet nevűt, amit már ismertem, mivel első félévben itt az egyetemen az egyik angol órán már használtuk. Még mindig csak azt tudom állítani erről az oldalról, hogy milyen fantasztikus, és én magam is szívesen fogom majd alkalmazni két nyelv szakos tanárként. Nem csak nagyon jó és játékos feladatokon keresztül lehet elsajátítani egy-egy újabb szót, vagy kifejezést, de még én, mint tanár is láthatom, hogy ki vette a fáradtságot és foglalkozott vele, s ki az, aki inkább hanyagolta. Nem beszélve, arról, hogy a kiejtést is lehet gyakorolni, mivel én magam is tudom, hogy egy-egy szónak a kiejtése nem éppen egyszerű, így a quizleten keresztül bármikor újra lehet hallgatni azt. Egy szó, mint száz nálam teljesen bedobta magát a szívemben, ezért nem is eresztem.
A következő 5 programot, viszont magunknak kellett felfedezni hármas kis csoportokban.

https://quizlet.com/

Apertus



képforrás: http://www.apertus.hu/

Először talán a miénkkel kezdeném, mivel, arra valamivel jobban emlékszem. Apertus, mivel is kezdjem igazán. Mikor először néztünk rá az oldalára, akkor a modern kinézete fogott meg legelőször engem, ami a mai világban elég vonzónak tűnik, bárki számára, aki szereti az új modern, dinamikus dolgokat. Azonban, jobban megnézve, sajnos nekem csalódnom kellett. Elég kiforratlan volt egy - két helyen, mert nem lehetett igazán megtalálni, hogy pontosan milyen célok megvalósítására is szánják ezt a programot, vagy azt, hogy pontosan milyen tantárgyakhoz lehet felhasználni. Továbbá, az sem igazán tetszett, hogy nem éppen tanulóknak fejlesztették ki, hanem oktatóknak és munkáltatóknak, hiába említi meg a hallgatókat, nem hallgató/tanulóbarát. Ma már nem elhanyagolható dolog az okostelefonok, vagy tablet eszközök, amik szinte nap, mint nap nálunk vannak, használjuk, és különböző applikációkat futtatunk rajtuk. Ezt a programot csak számítógépeken, és laptopokon lehet használni, kifejezetten applikációja sajnálatos módon még nincs. Összességében, bár ez egy e-learning program, ami első ránézésre jónak tűnik, én semmiképp nem ajánlanám, vagy használnám.

http://www.apertus.hu/pro_bono

LangOER



képforrás: http://lreforschools.eun.org/web/guest

A langoer, egy nagyszerű forráskereső, ahol bármilyen nyelven találunk szükséges információt, szinte bármilyen tantárgyhoz. Fantasztikus, könnyen átlátható, miközben megbízható forrásokat nyújt a felhasználója a számára. Nem hiába európai országok oktatásügyi minisztériumai hozták létre, ezt a különleges oldalt. Tényleg látom ezen a programon, hogy azért hozták létre, hogy segítsék a tanulókat a tanulmányaikban, a kutatómunkájukban. A tanárok is ugyanúgy használhatják, mivel itt még talán,s főként a nyelvtanárok részéről tudok szólni, olyan szövegeket is lehet találni, amiket órákra is be lehet vinni, mint feladatot, mert elég autentikusak. Meleg szívvel tudom ajánlani, mindenki számára, sőt én magam is most lementem, hogy későbbiekben hasznát tudjam venni.

http://lreforschools.eun.org

Dipity



képforrás:http://teachinghistory.org/digital-classroom/tech-for-teachers/24620

Dipity-vel idővonalat tudunk létrehozni, ahol mi is megoszthatunk képeket, hangfájlokat, videókat és még sorolhatnám a dolgokat. A történelmet nagyszerűen be lehet mutatni ezeken az idővonalakon keresztül, ezáltal még izgalmasabbá lehet tenni, egy, a diákok többsége számára unalmas történelem órát. Sőt mi több, lehet őket biztatni, hogy saját maguknak is hozzanak létre egy ilyen idővonalat, s így tanulják meg a tananyagot. Én azt gondolom, hogy mivel foglalkozni kell egy ilyen idővonallal, közben is utána kell járni a dolgoknak, mélyebben bele kell ásniuk magukat a történelem zeg-zugos rejtélyeibe. Úgy gondolom, hogy még földrajz órán is fel lehet használni, amikor a föld kialakulása a témakör. Sajnos, azonban angol, illetve olasz nyelvekhez nem tudom, mi módon lehetne felhasználni, mert alapjába véve roppant szórakoztatónak találom a Dipity-t, s még az se különösebben zavar, hogy csak angol nyelven elérhető.

http://www.dipity.com/

Tudásbázis



képforrás: http://tudasbazis.sulinet.hu/hu

A tudásbázis se volt ismeretlen számomra, mert középiskolában már sokszor használtuk. Rengeteg segédanyagot megtalálhatunk, ami nagyon hasznos, főleg akkor, ha egy-egy tantárgy, némely témakörében úgy érezzük, hogy elvesztünk. Tényleg megtalálható majdnem, minden tárgyhoz segédlet. Miért csak majdnem? Egyszerű. Hiányolom a nyelveket, s én mint jövendőbeli angol-olasz nyelvtanár, ez számomra nagy hiány. Az, viszont kárpótol, hogy van ez az eTwinning, ahol  európai tanárok könnyen kapcsolatba léphetnek egymással, és mi több még diákjaikat is bevonhatják, miközben nem kell azon aggódni, hogy ne talán nem lenne biztonságos online felület. Abszolút megbízható egy oldal, ahol nem kell attól tartani, hogy hamis, téves információkhoz juthatnak a diákok, illetve maguk a tanárok is. Miközben böngésszük ezt az oldalt, nem csak tanulásra lehet felhasználni, hanem még érdekes cikkeket is olvashatunk. Nekem nagyon tetszett, és az még jobban fokozza, hogy már okostelefonokon, és tableteken is elérhető, így bármikor ott lehet kéznél ez a nagyszerű program.

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu

Prezi


képforrás: http://www.brandsoftheworld.com/logo/prezi


Prezi, szintén nem volt ismeretlen számomra, bár még nem használtam. Ahogy már a neve is mutatja, ez egy prezentáció készítő program, ahonnan szép, látványos munkát lehet kiadni a kezünkből. Bármely tantárgyhoz lehet használni, ahol prezentációt kell tartani, vagy készíteni. Sok millióan használják, tanárok és diákok, sőt még cégvezetők is. Igazából, nem sok újat tudok elmondani erről a programról, mivel nagyon egyszerű kezelni. Én is, és diákjaimnak is ajánlani fogom, hogy használják, mely nem csak a pc-n érhető el, hanem tableteken és okostelefonokon is.

https://prezi.com/

2016. szeptember 15., csütörtök

Első óra

Megkezdtük az órát, amin létrehoztuk az első blogunkat, amit persze nekem otthon meg kell szerkesztenem, mert nem tudtam átállítani magyar nyelvűre a billentyűzetet. Eddig nagyon érdekesnek tűnik, szóval alig varom, hogy meg tudjak többet. Annak viszont roppantul örülök, hogy használtam már a bloggert. Közben végre megtaláltam a nyelvbeállítást, de majd otthon szerkesztem!